WordPress Özel Yazı Tipi Eklemek

24 Temmuz 2023

WordPress web sitenizi eklentilerle yormak istemiyorsanız, yazı tiplerini WordPress sitenize manuel ekleyebilirsiniz. İşlem oldukça kolaydır. Hosting hesabınıza yazı tipi yüklemeniz ve temanın CSS dosyasını düzenlemeniz gerekiyor. WordPress’e özel yazı tipleri ekleme talimatları:

1. Yazı tipini bilgisayarınıza indirin.

2. Genellikle yazı tipi dosyaları .zip arşivi içerisindedir. Arşivi açın.

3. Şimdi font dosyasını FTP veya Dosya Yöneticisi ile wp-content/themes/tema-adi/fonts dizinine yüklemeniz gerekir. Eğer fonts klasörü yoksa, bu klasörü oluşturabilirsiniz. Örneğimizde AguafinaScript-Regular.ttf yazı tipi dosyasını yükledik.

4. Şimdi WordPress yönetici alanınıza girin ve Görünüm > Tema dosya düzenleyicisi kısmına devam edin. style.css dosyasını görüyor olmalısınız. Bu dosyanın sonuna gelin ve aşağıdaki kodu ekleyin. Kodda font-family ve url değerlerini kendi yazı tipinize göre değiştirmeyi unutmayın.

@font-face { font-family: Aguafina Script-Regular; src: url(http://siteadi.com/wp-content/themes/tema-adi/fonts/AguafinaScript-Regular.ttf); font-weight: normal; }

5. Dosyayı Güncelle butonuna tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

font-face kodu web sitenizi her ziyaret edildiğinde yazı tipini yükler. Ancak yazı tipi hiçbir henüz uygulanmadı. Bu nedenle sitenizde henüz herhangi bir değişiklik göremezsiniz. Yazı tipini belirli bir öğeye eklemek için, style.css dosyasını düzenlemeniz gerekir. Örneğin, aşağıdaki kod Aguafina Script yazı tipini site başlığınıza uygular:

.site-title { 
 font-family: "Aguafina Script-Regular", Arial, sans-serif; 
 }

style.css üzerinden site title alanına özel yazı tipi atamış olduk. Aşağıdaki ekran görüntüsünde sonucu görebilirsiniz.

Siteye font yazı tipi eklemek işte bu kadar kolay.

Yorumlar 0

Bir cevap yazın